Budowa domu - to proste!

Budowa

Kontrola techniczna budynków jest bardzo istotna do przeprowadzania, ponieważ dzięki niej mamy świadomość tego czy dany budynek nadaje się do użytkowania czy....

mieszkania, domy, działki, budownictwo

Dlaczego kontrola stanu budynku jest ważna?

2017-10-09 | Krzysztof

Kontrola techniczna budynków jest bardzo istotna do przeprowadzania, ponieważ dzięki niej mamy świadomość tego czy dany budynek nadaje się do użytkowania czy też nie.

Budynki mieszkalne
Będąc mieszkańcami bloku czy innego obiektu w którym posiadany jest właściciel obiektu lub zarządca powinniśmy mieć świadomość tego, że według 62 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane; pr. bud. obowiązek przeprowadzenia kontroli stanu technicznego budynku spoczywa na właścicielu lub zarządcy. Tego typu kontrola powinna się odbywać raz w roku bądź raz na pięć lat.

Czemu tak istotne są kontrole tego typu?
Kontrole stanu technicznego nie obejmują tylko samej konstrukcji obiektu. Powinniśmy sobie zdawać, że w skład tej kontroli wchodzą jeszcze:
- instalacje elektryczne,
- instalacje gazowe,
- instalacje piorunochronowe,
- przewodu kominowe,
- urządzenia służące do ochrony środowiska typu kanalizacje czy szamba.
Tego typu kontrole mają zapewnić nam przede wszystkim bezpieczeństwo. Do tego dochodzi kwestia odpowiedzialności właściciela lub też zarządcy. W momencie wypadku spowodowanego naruszeniem jakiejś instalacji i brakiem dokumentów potwierdzających, że kontrola miała miejsce można nawet trafić do więzienia nie wspominając już o karze pieniężnej.

Przede wszystkim bezpieczeństwo
Kontrole tego rodzaju są przeprowadzone przez specjalistów posiadających odpowiednie uprawienia przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Chodzi mianowicie o to, że duże skupisko osób mieszczących się w jednym bloku czy też w jednym budynku może prowadzić do zagrożenia w momencie kiedy któraś z instalacji znajdujących się na terenie obiektu nie będzie w 100% sprawna. Tym samym właściciel budynku jest zobowiązany w razie wypadku do wypłacenia odszkodowania na skutek swojego oczywistego zaniedbania.

Nie ma więc sensu w tym, aby nie przeprowadzać kontroli technicznych budynków raz na pięć lat. Są one konieczne a przede wszystkim chronią zarówno właściciela budynku jak i jego mieszkańców.

tagi:


Opinie internautów

Twoja opinia na ten temat jest dla nas bardzo ważna. Podziel się ze mną swoją opinią w tym temacie.

Twój pseudonim:

Twoja opinia: